Volvo’nun üreticisi ülkeden TOGG’a övgü

Türkiye’ye otomotiv alanında çağ atlatacak yerli araba TOGG’un Gemlik Yerleşkesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasimle 29 Ekim’de seri üretime başladı.

Avrupa, Çin, Rusya ve Amerikan basınında geniş yer bulan TOGG, memleketler arası basında konuşulmaya devam ediyor. Son olarak, İsveç merkezli Expressen gazetesi, bir teknoloji üssü olarak tasarlanan Gemlik Yerleşkesi ve TOGG’u sayfalarına taşıdı.

Makalede, “Türkiye’nin yeni bir araba markası ve piyasaya sürülmeye hazır yepisyeni bir elektrikli arabası var. Devlet tarafından finanse edilen TOGG’un elektrikli SUV aracı, gözünü Avrupa’ya dikti. TOGG C SUV Türkiye’de satışları 2023’ün üçüncü çeyreğinde başlayacak ve şimdiden Avrupa’ya ihracat planları yapıyorlar. Türkiye’de satışların başlamasından yaklaşık 15-18 ay sonra arabası Avrupa’ya ihraç edebilirler” sözlerine yer verildi.

“ERDOĞAN BAŞLANGICINDAN BU YANA DAYANAK VERDİ”

Expressen makalesinde, Türk otomotiv sanayisinin, büyük üretim tesisleri ile dünyanın en büyüklerinden biri olduğu belirtilirken, “Türkiye’nin şimdiye kadar kendi, yerli araba markası yoktu. Dört yıl evvel, Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi kuruldu. Artık markanın birinci modeli C SUV, Gemlik Yerleşkesi’nde merasimle tanıtıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, başlangıcından bu yana projeye dayanak verdi ve lansmanda konuştu” ifadelerine yer verildi.

Makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Gemlik fabrikası tam kapasiteye ulaştığında, burada yılda 175.000 araç üretilecek. Yaklaşık 4.300 kişi direkt, 20.000 kişi dolaylı olarak istihdam edilecektir.” açıklamasına da yer verilirken, Gemlik Yerleşkesi’nde 2030 yılına kadar 1 milyon TOGG’un üretimi planlandığı belirtildi.

TEKNİK ÖZELLİKLERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Makalede, TOGG’un modelleri ve teknik özelliklerine de dikkat çekildi. TOGG C SUV’un, iki versiyonun piyasaya sürüleceği, orta modelin 201 beygir gücü, iki tekerlekten çekiş ve 7.6 saniyede 0’dan 100 km/s sürate sahip bir model olacağı söz edildi.

402 beygir gücü, dört tekerlekten çekiş ve 0’dan 100 km/s sürate 4,8 saniyede çıkabilen başka modelin, akü boyutuna ve motor gücüne bağlı olarak menzilinin değişeceği belirtildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir